August 8, 2018

2019 Conflict Resolution Day Bookmark Art Contest!

bookmark

2019 Conflict Resolution Day Bookmark Art Contest Winners

(Photo gallery at the bottom of this page)

The Dispute Resolution Center of Montgomery County, Inc. (DRC-MC) is proud to announce the winners of its 2019 Annual Conflict Resolution Day Bookmark Contest.

Level 1 – Grades K-2

Kindergarten Winners

  • First Prize: Ryan Jude Ward, Lone Star Elementary, Teacher = Stacy Ritchie and Counselor= Elisa Krug
  • Second Prize:  Cayden Boyett, Madeley Ranch Elementary, Teacher = Ivy Brown
  • Third Prize:  Malachi Foster, Woodlands Classical Academy, Teacher = Tiffany Navejas
  • Honorable Mention: Jacob Bostick, Covenant Christian School, Teachers = Anne Patterson (Homeroom) and Laura Dodd (Art)

First Grade Winners

  • First Prize: Jenner Janca, Lone Star Elementary, Teacher = Stacy Ritchie and Counselor = Elisa Krug
  • Second Prize: Chase Godwin, Lone Star Elementary, Teacher = Stacy Ritchie and Counselor= Elisa Krug
  • Third Prize: Josep Zangirolami Ferrer, Cunae International, Teacher = Susan Feathers  
  • Honorable Mention: Lilybelle Schulze, Lone Star Elementary, Teacher =Stacy Ritchie and Counselor= Elisa Krug

Second Grade Winners

  • First Prize:  Charlotte Murphy, The Woodlands Methodist School, Teacher = Jami Saucier  
  • Second Prize: Alexa Jasso, Lone Star Elementary, Teacher = Stacy Ritchie and Counselor= Elisa Krug
  • Third Prize: Kiley Pree, Lone Star Elementary, Teacher = Stacy Ritchie and Counselor= Elisa Krug
  • Honorable Mention:  Harper Grace Hebert, Lone Star Elementary, Teacher = Stacy Ritchie and Counselor= Elisa Krug

Level 2 – Grades 3-5

Third Grade Winners

  • First Prize: Kade Landin, Lone Star Elementary, Teacher = Stacy Ritchie and Counselor= Elisa Krug
  • Second Prize: Summer Read, The Woodlands Methodist School, Teacher = Jami Saucier
  • Third Prize: Harper Hedrick, Lone Star Elementary, Teacher = Stacy Ritchie and Counselor= Elisa Krug
  • Honorable Mention:  Noka Akin, Madeley Ranch Elementary, Teacher = Ivy Brown

Fourth Grade Winners

  • First Prize: Michael Atkinson, The Woodlands Christian Academy, Teacher =  Susan Peterson
  • Second Prize:  Kamryn Richard, Lone Star Elementary, Teacher = Stacy Ritchie and Counselor= Elisa Krug
  • Third Prize: Drayton Baylor, Tom R. Ellisor Elementary, Teacher = Sarah Matej  
  • Honorable Mention:  Brynna Benson, Tom R. Ellisor Elementary, Teacher = Sarah Matej

Fifth Grade Winners

  • First Prize:  Neil Scheepers, Keenan Elementary, Teacher = Amy Suttles
  • Second Prize: Brynn Young, Lone Star Elementary, Teacher = Stacy Ritchie and Counselor= Elisa Krug
  • Third Prize: Marianna Monagas-Wohlfahrt, Mitchell Intermediate, Teacher = Amanda Eagan (Homeroom)
  • Honorable Mention (Tie):  Noelle Potee, Keenan Elementary, Teacher: Amy Suttles; Jackson Herring, Lincoln Elementary, Teachers= Angela Cheatham (Homeroom) and Ginny Lewis (Art)

Level 3 – Grades 6-8

Sixth Grade Winners

  • First Prize:  Siena Anderson, Cryar Elementary, Teachers = Lydia Oaxaca (Homeroom) and Terrie White (Art)
  • Second Prize:  Kimberly Fuentes, Travis Intermediate, Teacher = Toni Sommers
  • Third Prize (Tie):  Nalani Marie Cruz, Travis Intermediate, Teacher = Toni Sommers; Ericson Montoya, Travis Intermediate, Teacher = Toni Sommers
  • Honorable Mention (Tie): Juan Cisneros, Travis Intermediate, Toni Sommers; Sofia Berry, Bozman Intermediate, Teacher = Whitney Campbell

Seventh Grade Winners

  • First Prize: Andrea Diaz, Peet Jr. High, Teacher = Holly Villa 
  • Second Prize:  Natalia Johnson, Peet Jr. High, Teacher = Holly Villa
  • Third Prize (Tie): Melissa Gonzales Pesce, McCullough Jr. High, Teacher = Amy Flannery; Genevieve Verville, McCullough Jr. High, Teacher = Amy Flannery
  • Honorable Mention (Tie): Jaziba Jafri, Magnolia Junior High, Teacher= Jennifer Roberson; Ella Post, Magnolia Junior High, Teacher = Jennifer Roberson. 

Eighth Grade Winners

  • First Prize: Angel Cortes, Peet Junior High, Teacher = Holly Villa
  • Second Prize: Armin Rabbani, McCullough Jr. High, Teacher = Roberta Willeford
  • Third Prize: Stefania van Schermbeek, McCullough Jr. High, Teacher = Laurie Adams
  • Honorable Mention (Tie): Vivian Miles, McCullough Jr. High, Teacher = Amy Flannery; Cindy Shen, McCullough Jr. High, Teacher = Laurie Adams

Chair’s Choice Winner

  • Julia Ferguson, McCullough Jr. High, Teacher = Roberta Willeford

Congratulations!

The DRC-MC may be reached at (936) 760-6914 or at mediate@resolution-center.org.

Photography © Richard Irvin Houghton 2019   All Rights Reserved

Privacy Policy

Please be sure to review our Privacy Policy before browsing our website.